Nie mogłeś przypuszczać, że dołączenie do college’u będzie takim przełomem. W końcu w liceum nie musiałeś godzić nauki z życiem towarzyskim, dzielić pokoju z zupełnie obcymi ludźmi, czuć się wolnym czy być tak daleko od domu. Życie studenckie jest trudne i stresujące, a wielu studentów popada w depresję. Istnieją sposoby, aby sobie z tym poradzić. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz ją przezwyciężyć.
Powody, dla których studenci cierpią na depresję i stany lękowe na studiach
Czujesz, że masz dużo na głowie. Obawiasz się, że możesz rozczarować swoich rodziców lub opiekunów swoimi wynikami, ponieważ czesne nie jest w żaden sposób tanie.
Inne zmartwienia, które mogą jeszcze bardziej utrudnić ci życie, to dotarcie na zajęcia na czas, konieczność udziału w dyskusjach na zajęciach lub obawa o znalezienie pracy po ukończeniu szkoły. Czy to już ci się przytrafiło? To nie koniec. Presja społeczna i rówieśnicza cię nie oszczędza. Chcesz się dobrze bawić, mocno imprezować, poznawać nowych ludzi, doświadczać nowych rzeczy, a lista nie ma końca.
Jak rozpoznać, że popadasz w depresję i stany lękowe?
Przy tych wszystkich rzeczach, którymi żonglujesz, depresja i lęk mogą zacząć się pojawiać. Jeśli doświadczasz następujących objawów, możesz mieć depresję.
Świat przestał Cię interesować.
Masz problemy z zapamiętywaniem prostych rzeczy i koncentracją w klasie
Zmienił się Twój apetyt.
Czujesz się winny za coś, o czym nie wiesz, a nawet zaczynasz doświadczać myśli samobójczych.
Najprawdopodobniej nie śpisz w nocy lub pozostajesz w łóżku przez cały dzień.
Nie musisz przechodzić przez to w milczeniu!
Jak radzić sobie z depresją i lękiem na studiach?
Aby przejść przez ten etap swojego życia, oto 7 sposobów na ponowne przejęcie kontroli nad swoim życiem na studiach i radzenie sobie z depresją i lękiem:
- Poproś o pomoc
Okej, czujesz się ponuro i znajdujesz się w ciemnym tunelu bez możliwości ujrzenia światła na jego końcu. Możesz nawet mieć wrażenie, że świat stracił kolory. Nie musisz radzić sobie z tym wszystkim sam. Nadszedł czas, aby poszukać profesjonalnej pomocy. Zgłoś się na psychoterapię. Nie wstydź się zwrócić o pomoc do szkolnego doradcy ds. zdrowia psychicznego.
Porozmawianie z nim o swoich problemach pomoże ci zidentyfikować czynniki wywołujące objawy depresji i pomoże ci je przezwyciężyć. Nie powinieneś czekać, aż problem się nasili. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym lepiej. Będziesz nawet zaskoczony, że nie jesteś pierwszym studentem, który walczy z depresją i wyjdziesz z tego bez szwanku.
- Dołącz do grupy wsparcia
Dołącz do grup innych studentów, którzy walczą z depresją i lękiem. Słuchanie ich doświadczeń i kroków, które podejmują, aby wyzdrowieć, może być tym, czego potrzebujesz, aby nauczyć się radzić sobie ze swoją sytuacją.
Będziesz także musiał szukać wsparcia u rodziny i przyjaciół. Znają cię lepiej, więc regularne dzielenie się z nimi swoimi uczuciami nie powinno być trudne. Wysłuchają cię i zaoferują ci zachętę, której potrzebujesz. Posiadanie systemu wsparcia bardzo pomaga w przezwyciężeniu depresji.
Siła tkwi w zaakceptowaniu faktu, że masz problem i chęć jego rozwiązania jest najważniejszym osiągnięciem. Nie jesteś doskonały. Wybacz sobie i traktuj siebie z życzliwością, gdy popełniasz błędy.